Giriş banner görsel

HİKAYEMİZ

Kimimize çok uzak ama aslında çok yakınımızda olan Avşa Adası'nın özel mikro klimasında doğan üzümleri, Marmara Denizi'ni tepeden seyreden, toprağın, denizin, poyrazın ruhunu içine sindiren bağları, geçmişin demine kattığı lezzetleri tekrar ortaya çıkaran kaşifler ve bir üzüm tanesinde mükemmeli arayan eller.

Üzüme ve şaraba hak ettiği özen ve nezaketi, üretimde pompalama yerine yerçekimini kullanarak göteren ince fikirli işlerle, bir meşenin gölgesinde geçen dinlenmenin ardından, mantarın arkasında nefes alırken camın gövdesine yaslanan meraklı bekleyişi, her yudumda yeni bir yolculuk heyecanıyla, lezzetini her adımda sevdiğine açan bir şaraba dönüştürdü.

AVŞA ADASI

Marmara Denizi’nin güneybatısında İstanbul’a 65 mil uzaklıkta olan Avşa Adası, günümüzde bağları, şarapçılığı, kıyıları boyunca uzanan geniş ve ince kumlu plajları, yer yer bakir doğası ile ilgi çekici bir tatil beldesidir.

BAĞLARIMIZ

Büyülübağ’ ın yüzölçümü 200 dönüme ulaşan bağları, Fransa’da yapılan toprak ve iklim analizleri sonucunda belirlenerek Fransa’dan getirtilmiş en uygun yabancı üzüm çeşitleri olan Cabernet Sauvignon, Merlot, Chardonnay ve Syrah ile yerel üzüm çeşidi Adakarası’ ndan oluşmaktadır.

ŞARAP SANATIMIZ

Büyülübağ’da amacımız stilimizi yansıtan ve üzümlerimizin potansiyelini ortaya koyan, aromatik, kişilikli şaraplar yapmaktır. Üzüme, bağdan şarap olup şişeye ulaşan yolculuğunun her aşamasında hiçbir detayı  gözden kaçırmadan en az müdahale ile eşlik etme felsefesini benimsiyoruz.

ŞARAPHANEMİZ

Büyülübağ’ın yıllık üretim kapasitesi 200.000 şişe olan denize doğru eğimli yamaç arazide kurulmuş dört katlı şaraphanesinde Bordeaux tipi şarap yapım teknikleri kullanılmaktadır.