Yerçekimine Uyumlu Akışlı Şaraphane


Günümüzde modern şarap yapım tesisleri şarap yapım sürecinde, üzümü ve şırayı bir aşamadan diğerine aktarmak için pompa kullanırlar. Bu yöntem üzüm çekirdeklerinin, sap ve kabuğun parçalanarak, istenmeyen yeşil tanenlerin şaraba karışmasına, ağızda keskin ve acımsı bir burukluk bırakmasına yol açar.

 

Yerçekimine uyumlu akışlı (gravity flow), çok katlı şaraphanelerde ise, yerçekimi gücü ile üzümler, fermantasyon tanklarına kendiliğinden dökülür, ve şarap da fermantasyon tanklarından fıçılara yerçekimi ile nazikçe akar; ne üzümler ne de şarap pompalanarak aktarılmadığı için, şarap narin aromalarından ve tatlarından bir şey kaybetmezler.

 

Yurtdışında yapılan çeşitli şaraphane ve şato incelemelerden sonra, yerçekimine uyumlu akışlı bir tesisin, getireceği ekstra maliyetlere rağmen, pompalamayı elimine ederek üstün kaliteli şarap üretiminde büyük rol oynayacağı sonucuna varılmıştır. Böylece şarapçılık kültüründe yüzyıllardır uygulanan bu metot, ülkemizde ilk defa Büyülübağ tarafından kullanılmıştır.

 

Ekim 2004'de şaraphanenin inşası için çalışmalar başladı. Dört katlı binanın en üst katında Yiğitler Köyü'nü ve Paşalimanı Adasını tepeden gören enfes manzaralı bir tadım salonu, misafir odaları bulunmaktadır. Üretim sürecinin gerçekleştiği diğer üç kat arasında, üzümler, giriş katındaki üzüm kabul bölümünden, orta kattaki fermantasyon aşamasına ve son olarak toprak altında kalan meşe fıçı kavına ve şişeleme safhasına yerçekimi ile hafifçe akarak ilerler. Yüzeyleri brüt beton olan meşe fıçı kavında, su yalıtımı yapılmış; ısı yalıtımı ise toprak altının serinliğinin ve rutubetinin kava geçmesi amacıyla yapılmamıştır. Doğal olarak yıllık ortalama %70 nem oranı ve 14° C sıcaklığa sahip olan kavda ekstra ısı ve nem/iklimlendirme gereği duyulmamaktadır.